Meyveli Sodalar Yararlı Mı?

Nis 11 • Sağlık • 213 Views • Yorum yok Meyveli Sodalar Yararlı Mı?

Soda ve doğal maden suları ülkemizde, bolca üretilmekte. Birçok yerel ve ulusal markanın bu alanda üretimleri bulunmaktadır. Son yıllarda ise meyveli sodalar hayli ilgi görmeye başladı. Sade sodaların yanında, limonlu, çilekli, mandalinalı, portakallı, elmalı sodaları oldukça fazla tüketmeye başladık. Aynı şekilde, meyveli maden suları da gerçekten beğenilmekteler. Bu konuda, sağlık açısından biz tüketicilere yararı dokunacak, birtakım detayları bilmekte fayda var.

Meyvelerin sodaların içinde, koruyucu olarak sodyum benzoat bulunmaktadır. Bu madde, yine meyveli soda içeriğinde bulunan c vitamini ile birleştiğinde kansorojen bir bileşim ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise, meyveli sodaların güneş ışınlarına maruz kalmasıdır. Bu içeceklerin, kesinlikle güneş ışınlarına maruz kalmaması yani güneşli, sıcak ortamlarda tutulmaması gerekmektedir. Kesinlikle meyveli sodaları, dolaplarda muhafaza eden ya da gölgeli, kapalı alanlarda tutan marketlerden ya da dükkanlardan almak gerekir. Siz de, tüketici olarak bu içecekleri mutfağınızın ya da kilerinizin gölge olan kısmında, buzdolabında tutmak gerekmektedir.

Sodalara nazaran, maden sularının çok daha faydalı olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü, maden suları mineraller açısından daha zengindir. Meyveli maden sularını tüketmekte daha fayda vardır. Eklemek lazım, hem soda, hem de maden suları kilo aldıran içecekler değildir. Özellikle maden sularının ve sodaların sade içilmesi durumunda, içeriğinde şeker bulunmadığından 0 kalorisi olduğu gibi, sindirim sistemini rahatlatan özellikleri bulunmaktadır.

Meyveli sodalarınızı doğru saklama koşullarında kullanmalısınız. Meyveli mineralli suları ise daha çok tüketmenizde fayda var.

Bir önceki yazımız olan Neden Troya İlaçlama’dan Hizmet Alınmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Related Posts

Comments are closed.

« »